Kvaš a tuš na papíře, 45,7 x 54,9 cm, rámováno, datace 1935 – 1939, signováno vpravo dole Vlaminck. Dílo bude zařazeno do elektronické verze katalogu raisonné připravované Wildenstain Plattner Institute, Inc. Provenience: Dr. Alexandre Roudinesco, Paříž (koupeno 1965); soukromá sbírka, Galerie Daniel Malingue, Paříž (koupeno okolo 1980). Vystaveno: Galerie Daniel Maligue - Maitres impressionnistes et modernes, Paříž, 1982, číslo 12, barevná ilustrace v katalogu. Publikováno: Jean Selz, Vlaminck, Paříž, 1965, ilustrace na str. 79. Dílo tohoto věhlasného malíře, jenž byl samoukem a jehož dílo proslavil slavný obchodník Ambroise Vollard, nabízí divákovi pohled na zasněženou vesnickou krajinu. Tato krajina, vytvořena v nezaměnitelném autorově stylu, se zasněženou cestou jdoucí přes stavení kamsi do daleké krajiny, diváka přímo vybízí k zúčastnění se. Nabízený námět je pro Vlamincka velice typický a dodává tak na puncu samotnému dílu. Autor obrazem podává zprávu o daném místě, jeho vykořeněnosti, jeho bídě a náladě panující v daných místech francouzského venkova. Maurice de Vlaminck byl nejen samouk, ale již z počátku se nerad nechával ovlivnit muzeálními díly či nabídkou galerií. Své dílo velkou částí svázal se svým celoživotním přítelem André Derainem, jehož hra barev nejspíše i na Vlamincka v jistém smyslu působila v rámci společného ateliéru. Zimní krajina zde diváka svazuje a navozuje pocitové propojení přihlížejícího s místním obyvatelstvem, se všemi jeho osudy a strastmi. Paysage d´hiver je mistrnou ukázkou Vlaminckovy práce, jeho zaujetí pro předání pocitové složky námětu, jeho osobitého přístupu.