Olej na kartonu, oboustranná malba, 57,5 x 71,5 cm, rámováno, datace – 60. léta 20. století, signováno vlevo dole VYLEŤAL.
Oboustranný olej ukazuje malíře a také filmového a divadelního výtvarníka Josefa Vyleťala ve své nejlepší formě. Obraz pocházející z 60. let, kdy autor pracoval jako scénický výtvarník v Divadle Na zábradlí, vyobrazuje ležící červenou Venuši, jejíž modrá bujná hříva přechází volně v její lože, zasazené v abstraktní černo-hnědé krajině. Mírně surreální naladění plátna právem odkazuje k faktu, že Vyleťalovi bylo přezdíváno český Salvador Dalí. Jemnost a uhlazenost tahů Venuše pak kontrastuje se zadní stranou plátna, kde je vyobrazena velmi expresivní a sugestivní hlava čerta, kde autor využívá celé škály barevné palety.