Litografie na papíře, 23,5 x 17 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, signováno vpravo dole Jan Zrzavý. Nabízená litografie na papíře je reprodukcí slavného obrazu autora, který se zapsal jedinešně do českých dějin umění. Jan Zrzavý dílo Hoře vytvořil v roce 1915, tedy na samých počátcích své tvorby, několik let po školení a nejspíše dílo, i jeho návrhy ve svém hradčanském ateliéru na Novém Světě. Podaná litografie podavá krásu originálu, dílo Hoře (1915) představují gradaci emocí od první od slzy zármutku související s velkou bolesti..Hoře působí svou hutnou plasticitou až gotickým dojmem. Divák hledí na zdánlivě nekorespondující fragmenty – realistickou slzu se záměrně idealizovanýma očima a naznačenou pusou. Obsah je zde více nežli forma, ale Zrzavý i tu dokázal skvěle zachytit. Přesto, že litografie pozbývá barevnosti, nic neztráci na výsledném efektu. Kulatostí objemů, světelnou modelací hmot i syntetickou stažeností tvarů, vrací se tu Zrzavý ve svém projevu k zásadám získaných studiem díla Leonarda da Vinci a přenáší onu proslulou měkkost výrazu tohoto mistra do své tvorby.