Litografie na papíře, 23,5 x 17,5 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, signováno vpravo dole Jan Zrzavý, vpředu vlevo dole autorský název. Nabízená litografie na papíře je reprodukcí slavného obrazu autora, který se zapsal jedinečně do českých dějin umění. Jan Zrzavý dílo Hoře vytvořil v roce 1915, tedy na samých počátcích své tvorby, několik let po školení a nejspíše dílo, i jeho návrhy ve svém hradčanském ateliéru na Novém Světě. Zde viděná litografie zprostředkovává krásu originálu, dílo Hoře (1915) představuje gradaci emocí od první od slzy zármutku související s velkou bolesti. Hoře působí svou hutnou plasticitou až gotickým dojmem. Divák hledí na zdánlivě nekorespondující fragmenty – realistickou slzu se záměrně idealizovanýma očima a naznačenou pusou. Obsah je zde více nežli forma, ale Zrzavý i tu dokázal skvěle zachytit. Přesto, že litografie pozbývá barevnosti, nic neztrácí na výsledném efektu. Kulatostí objemů, světelnou modelací hmot i syntetickou stažeností tvarů, vrací se tu Zrzavý ve svém projevu k zásadám získaných studiem díla Leonarda da Vinci a přenáší onu proslulou měkkost výrazu tohoto mistra do své tvorby. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 150 000 – 200 000.