Litografie na papíře, 24 x 17 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, signováno vpravo dole Jan Zrzavý, vlevo dole přípis s určením.
Český malíř a ilustrátor, jeden z nejosobitějších českých umělců 20. století, jehož autorský rukopis, světlo vycházející zevnitř kompozice a melancholická nálada jsou poznávacím znamením jeho nejlepších prací. Nabízená litografie pochází z edice grafických prací, jimž jsou předlohou obrazy Jana Zrzavého z let 1913 až 1917. Ona série byla vydána v edici Veraikon. Ta byla jednou z doplňkových aktivit stejnojmenného slavného vydavatelství, které vedl malíř a teoretik umění Emil Pacovský. Album s díly Jana Zrzavého vyšlo roku 1918 a nejspíše až v samém jeho závěru. Emil Pacovský vybral práce Zrzavého do vůbec prvního alba edice. Pro doplnění a poodhalení šíře pocty, jaké se dostalo tvorbě Jana Zrzavého byl druhý svazek album grafických listů Josefa Čapka. Co se týče námětu nabízeného listu, Toilettu autor vytvořil jako pokus o vyjádření pohybu. Dílo je velice přímočaré, žena je zde oděná v rouše Evině a jedinou její proprietou je hřeben, jímž si pročesává své vlasy. Zrzavý zde novátorsky pojal téma aktu, za přispění velice avantgardního pojetí, které se v následujících letech stalo pro jeho tvorbu typické. Celý akt, stejně jako i ostatní díla ze jmenovaného časového rozsahu, je tvořen příznačnou autorovou jemnosti malby.