Olej na plátně, 20,5 x 18,5 cm, rámováno. Opatřeno odborným posudkem PhDr. Rey Michalové Ph.D. Z posudku PhDr. Rey Michalové Ph.D.: Předložená olejomalba „Hlava“ je autentickým, fantaskně působivým, rozkošně komorním dílem Václava Zykmunda, výrazné postavy českého umění nastupující na scénu po polovině třicátých let, osobnosti vpravdě „renesanční“. Pracovní soupis malířského díla Václava Zykmunda naznačuje, že autor se ve svém „stále hledačském úsilí“ nevyhýbal ani vpravdě komorním formátům. Dá se říci, že „dílka“ kabinetních rozměrů, často neznačená, tvořila nedílnou a pozoruhodnou součást jeho obrazového repertoáru. Mnohdy se jedná o jakési malé klenoty, jež brilantně resumují všechny charakteristické rysy malířova vnitřního založení a jeho tehdejšího výtvarného projevu. Posuzované dílo „Hlava“ je jedním z nich. Jedná se o práci založenou na svébytné syntéze pozdně kubistických a imaginativních principů. Tuto imaginativní podobu jakéhosi rytíře nové doby lze přiřadit do autorova cyklu ideálních hlav, jež nabývají zvláštní výrazové významy a působí na diváka celou škálou emocí.