Olej na plátně, 40,7 x 58 cm, rámováno, datace 1947, signováno vpravo dole V. Zykmund.
Výstavní síň Mánes.
Nabízené dílo je skvělým referenčním dílem autora a též svou formou spadá do řady skupinových prací v rámci Skupiny Ra. Václav Zykmund, zakládající člen skupiny, která počala fungovat ve 30. letech 20. století, v daném díle tvořil právě v duchu této skupiny, která se musela v průběhu války stáhnout do soukromí. Dílo pochází z roku 1947, tedy z let, kdy autor znovu navázal na předválečnou tvorbu, ale tentokrát v Brně. Dílo Mezi vodou a kameny odpovídá směřování Skupiny Ra, která nikdy plně nepřijala čistý psychický automatismus a tvořila spíše ve vědomém duchu, koketujícím s dadaismem a též s expresionistickými formami. Dílo je svou skladbou velice surové a lidské tělo, které je páteří motivu. Zde hraje roli spojnice mezi vodou a zemí. vše v idealizované formě, bez abstrahování námětu, přesto ve snovém pojetí a barevnosti. Koncept barevných, překrývajících se ploch, ostrých linií a výrazná barevnost, to vše tvoří působivý produkt, jenž je Václavem Zykmundem předkládán a divákovi nekompromisně podán ve vší své nahotě. Dílo je výtečným příkladem práce autora a taktéž Skupiny Ra, a tak by obdivovatel jednoho či obou neměl přijít o možnost se s tímto dílem sblížit.