Olej na plátně adjustovaný na kartonu, 23 x 29 cm, rámováno, signováno vlevo dole AP.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Šárky Leubnerové.
Z posudku PhDr Šárky Leubnerové:
Předložená práce, zachycuje alpské jezero se zříceninou hradu na skále, je dílem Augusta Piepenhagena, jednoho z nejvýznamnějších představitelů romantické krajinomalby 19. století. Předložená práce je mistrně koncipovanou alpskou scenérii s jezerem-řekou a stavbou na skále, kterou známe z několika variant, a nalezneme ji také v Piepenhagenových vzornících. Ty tvořily malé, pečlivě propracované kompozice, malované olejem na kouscích papíru o rozměrech od 3 do 25 cm. Malíř je sám řadil do tematických sérií a adjustoval do jednotných paspart – vzorníků. Nebyly však krajinářskými studiemi, ale návrhy budoucích obrazů. Jejich prostřednictvím Piepenhagen nabízel své krajinomalby k prodeji; sběratel si mohl vybrat ze vzorníků motiv podle svého vkusu a zvolit i velikost budoucího obrazu. Malíř jej pak na objednávku vytvořil. Tyto jedinečné práce mají dnes důležitou vypovídací hodnotu pro doložení autorství mnohých Piepenhagenových obrazů. Ve vzorníku č. 18 (sbírky Národní galerie v Praze) nalezneme návrh k předložené práci pod názvem Hradní zřícenina nad horským jezerem. Obraz Zřícenina nad řekou je brilantně provedenou prací, kterou podle drobnopisného rukopisu a typických malířských fines můžeme řadit k Piepenhagenově tvorbě čtyřicátých let 19. století. K vytvoření působivé horské nálady přispěla světelná atmosféra pozdního dne, která umožnila vznik efektních kontrastů světla a stínu, i hra s reflexem na vodní hladině, jenž tvoří barevně působivý pandán ke skutečně krajině. Výjev umělec doplnil loďkou s rybáři, tedy stafáží, která nechybí téměř na žádném z jeho prací. Romantický námět Piepenhagen podal citlivou barevnou tonalitou, v níž se doplňují studené tóny krajiny ve stínu s teplejšími barvami večerním sluncem ozářené přírody i vlastní zříceniny. Práci jednoznačně řadím k působivým a vysoce kvalitním Piepenhagenovým dílům čtyřicátých let 19. století, do doby vrcholného biedermeieru.