Olej na plátně, 73 x 100,5 cm, rámováno, datace 1912, signováno vpravo dole G. Macoun 12. Posoudil a pravost potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Dílo nabízené do aukce reprezentuje práci jednoho z nejaktivnějších českých krajinářů v jeho raném období. Předkládané dílo Trosky je datováno do roku 1912 tedy do let malířova studia na pražské akademii, a tak nám dokládá jeho umělecké rozpoložení rané tvorby. Dílo je krásným příkladem koloristického přístupu. Malíř se zde projevuje impresionistickým zaujetím, a tak letmými doteky štětce nechává vyprávět příběh této úžasné krajiny. Trosky, zosobněný symbol kraje Českého ráje se tyčí v pozadí scenérie, vystupujíc z krajiny, jako maják, jenž dohlíží na celý kraj. V prvním plánu díla, nejblíže divákovi, se tyčí ladné břízy ve své bělostnosti, obsypané podzimním listovím. Použité odstíny žluté a náznaky zeleně nádherně kontrastují s až monochromně vystavěnou krajinou a vytvářejí tak zářivý efekt, jenž si divákův zrak přímo zamiluje. Jmenované listí je vytvořeno s velkou dávkou citlivosti a díky neznatelné obrysové lince tento přístup navozuje pocit pohybu, atmosférických podmínek. Slavná středověká zřícenina v dáli, jenž stojí na erozí ošlehaném vrchu, nádherně vyrovnává interpretovanou scenérií a vertikálně ji vyvažuje. Předložené dílo je nejen výtečně barevně vystavěno za pomocí jmenovaných odstínů barev, ale je též krásným dokladem vidění dané krajiny autorem. Gustav Macoun zde předvádí vynikající krajinářkou práci a dává za pravdu faktu, že jeho práce je již od samých začátků jedinečná a vysoké kvality.