002 | POBŘEŽÍ
NEJEDLÝ Otakar (1883 – 1957)
- vyvolávací cena: 150 000 CZK
Olej na plátně, 73 x 100,5 cm, rámováno, datace 1907, signováno vlevo dole Ot. Nejedlý.
Otakar Nejedlý byl významný český malíř a profesor krajinomalby, který svou uměleckou dráhu začal jako člen generace malířů ovlivněných realismem a impresionismem. Svá raná studia absolvoval u malíře Antonína Slavíčka, což výrazně formovalo jeho zájem o přírodní scenérie a realistické pojetí krajiny. V tomto období maloval především českou krajinu, kde dominovaly krátké tahy štětcem a scény plné jemného světla a detailu. Významný zlom v jeho tvorbě nastal kolem roku 1909, kdy se vydal na cestu na Cejlon, která měla pro Nejedlého zásadní vliv. Fascinován exotickou přírodou a neznámými kulturami začal experimentovat s výraznějšími barvami a volnější malířskou technikou. Jeho díla z této doby jsou charakteristická bohatou barevnou paletou, zachycující tropickou vegetaci, sluneční světlo a exotické scenérie. Nabízený obraz Pobřeží mohl vzniknout v době před odjezdem na Cejlon. Za srovnání jistě stojí obraz Rybolov z let 1909–1910, jenž maluje již v daleké krajině a kde podobným způsobem modeluje horizont moře a jasně modrou oblohu. Ovšem oproti Rybolovu je Pobřeží stále pojato více impresionisticky a méně expresionisticky, z toho důvodu ho lze zařadit spíše do jeho rané malířské fáze během jeho pobytu v Itálii či Dalmácii, tedy kolem roku 1907.