Olej na plátně, 73 x 60 cm, rámováno, signováno vpravo dole A. LHOTE. Opatřeno certifikátem Dominique Bermann Martin a Jean Francois Aittouarés. Vystaveno a publikováno: Metamorphoses – Proměny ženy ve výtvarném umění, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 2013, s. 72/73. Tvorba André Lhoteho je celosvětově uznávaným a ceněným uměleckým artiklem. Nabízené plátno zobrazující ženu bujných tvarů lze zařadit do autorovy pozdější tvůrčí etapy průběhu třicátých let. Modelka je oděna do roucha Evina a zdobí jí pouze její dobový střih vlasů a tmavý korálový náhrdelník. Svým cudným gestem lehce zakrývá své křivky a hledí směrem k divákovi. Dílo je jemně stylizováno do renesančního typu portrétu, kdy divák hledí na postavu zasazenou jak do zdobného interiéru, tak zde hraje roli i krajina, do které má divák možnost nahlédnou skrze okno. V tomto případě dívka stojí před modravou drapérii s květinovým motivem, který rozehrává barevnost plátna a výtečně doplňuje jemnost karmínových odstínů modelčiny pleti. Krajina viděná z okenice je stylizována do jižních krajů Francie, do míst plývajících klidným teplým podnebím, spolu s bujnou vegetací a florou, jimž přizvukuje jednoduše vystavěné bělostné obydlí. Lhoteho plátno je výtečným příkladem autorova portrétního směru malby na pomezí nového realismu a krásným dobovým zachycením krásy ženy jako takové. Autor díla pracoval nejprve jako sochař, pod vlivem Gauguinovým, však našel cestu k malbě, kde tvůrčím způsobem zakotvil. André Lhote si v roce 1922 založil v Paříži v Rue D´Odessa vlastní akademii, jež měla značný vliv na mladou generaci. Cena tohoto jedinečného díla se pohybuje v rozmezí 1 200 000 – 1 500 000.