Olej na plátně, 60 x 81 cm, rámováno, datace – okolo 1925, signováno vpravo dole S. Ferat.
Ruský umělec, pocházející ze šlechtické rodiny, Serge Férat, se do Paříže dostává roku 1901. Zpočátku studuje malířství v Kyjevě, ovšem své umělecké vlohy zdokonaluje ještě po svém přestěhování do Paříže na Akademii Julien. Netrvá dlouho a již od roku 1905 pravidelně vystavuje v Salonu des Independants. Seznamuje se s Pablem Picassem, který ho následně seznámil s Guillaumem Apollinairem, jenž ho uvedl do místní tvůrčí komunity. Abyl to právě Apollinaire, který navrhl uměleckého jméno pro autora Serge Ferat. Přestože prošel učením kubismu, jeho díla postupem času přicházejí k imaginativní formě. Velký zájem v něm probudili periferie města, kdy s oblibou zachycuje poetické žánrové scénky doplněné lidskou stafáží či povozem. Prim v jeho tvorbě také hraje jasná prozářená barevná paleta. Obraz Les moissons je krásnou ukázkou tvorby tohoto malíře. Autor si pro svůj námět volí poněkud netradičně zlatý podklad, jenž zvýrazňuje teplou paletu barev. Naivně zachycená scénka, ve které jasně rezonuje pozdní letní období, ještě více umocňuje zvolený barevný kolorit. Námět je doplněn koňským spřežení dvou statných běloušů, který přidává celé scénce na imaginativnosti. Serge Ferat je jednou z méně známých, ale významných postav moderního umění, která si zaslouží pozornost jak z historického hlediska, tak i z hlediska sběratelského potenciálu. Jeho důležitost v procesech vytváření kontur moderního umění je potvrzena mnohými přátelstvími napříč slavnými zástupci umělecké komunity Paříže a v neposlední řadě i velká důvěra slavného Apollinaira, který Feratovi svěřil vedení jeho umělecké a literární revue Soirées de Paris v roce 1914. Feratova díla nejsou na dnešním trhu běžně k vidění, což přispívá k jejich sběratelské hodnotě a investičnímu potenciálu. Vzhledem k tomu, že byl součástí jedné z nejdůležitějších avantgardních skupin v Paříži, jsou jeho práce, pokud se objeví na aukcích, velmi ceněné.