Olej na kartonu, 14,5 x 18,5 cm, rámováno, signováno vpravo dole A. Mánes.
Dílo a doba Josefa Mánesa v obrazech 1820–2020, 1. 10. - 30. 12. 2020, prodlouženo do 31.1.2021, Galerie Kooperativa, Praha.
Tato líbivá komorní a na trhu zřídka se objevující práce je výtvorem uznávaného a velmi výjimečného malíře a kreslíře Antonína Mánesa. Malíř se odpoutává od zažitých forem romantických krajinomaleb, kdy signifikantním prvkem byla přítomnost hradní zříceniny či figurální stafáže a opouští tak trojí tematické rozdělení plátna. Krajina je nám tak představována ve své přirozené kráse. Pomocí krátkých tahů štětce vykresluje autor v pravé části obrazu pouze jeden strom společně s jednotlivými křovisky, které situuje do pravé prosvětlené části obrazu. Tmavé pozadí je tvořeno jednotlivými kopci, jež jsou malířem ochuzeny o sluneční paprsky. Plátno je pak doplněno jemně modelovanou kupou oblaků, která jen namátkově propouštějí sluneční svit. Dochází tak k dokonalé světelné hře, jež vykresluje atmosféru celého výjevu.