Olej na sololitové desce, 76 x 84,5 cm. Provenience: Z pozůstalosti autora. Nabízené dílo Stavení u vody odpovídá autorovu specifickému přístupu zachycení reality. Oldřich Smutný, člen takřka legendární skupiny UB 12, která spoluvytvářela nový přístup k umění šedesátých a sedmdesátých let, v díle projevuje svůj jedinečný cit pro reálie světa. Umělec ve svých obrazech diváka přivádí do milované krajiny v okolí jihočeské Putimi, místa, které neodmyslitelně propojil se svým životem, svou tvorbou. Budova a krajina je zachycena autorem idealizovaným stylem, v jednoduché barevnosti, tvaru a hmotě. Velká část předmětů je zgeneralizována až na formu piktogramů, které zosobňují danou reálii. Budovu u modravé plochy vidíme jakoby z ptačí perspektivy, a přesto nic neztrácí na svém původním tvarosloví. Smutného tvorba je stále nedoceněným drahokamem zlaté generace šedesátých let.